Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search

December 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Affiliates
free forum

Zeta - Duklja ,srpska zemlja ili ne (Ja samo prenosim i ne mogu se cudom nacuditi)

View previous topic View next topic Go down

Zeta - Duklja ,srpska zemlja ili ne (Ja samo prenosim i ne mogu se cudom nacuditi)

Post  sveznalica on Mon May 26, 2008 6:21 am

Originally Posted by Ćipur
I Stefan Prvovenčani, prvi srpski kralj, sin osvajača Duklje - Nemanje, jasno je razlikovao srpsku zemlju i Zetu.
Inače, termin SRPSKE ZEMLjE je izmišljen u 19. vijeku, prije toga vjekovima i vjekovima je postojala u svim dokumentima, samo jedna jedina srpska zemlja.

Originally Posted by Slavic
Iz "Život svetog Save" srednjovjekovnog pisca Domentijana, 1254. godine vidimo da je Rastko Nemanjić postavljen za arhiepiskopa svima srpskim zemljama. Ѕа Stefana Nemanjića kaže u "Život svetog Simeona" da je postao kralj srpskih zemalja.

Teodosije, i sam Dukljanin, negdje pred 1292. godine piše "Život Svetog Save" piše o Nemanji, da on vlada, citiram:

"svim srpskim zemljama što se zovu Dioklitija, Dalmatija, Travunija"

Last edited by sveznalica on Mon May 26, 2008 7:21 am; edited 2 times in total

sveznalica
Admin
Admin

View user profile

Back to top Go down

Ja samo prenosim i ne mogu se nacuditi cudom

Post  sveznalica on Mon May 26, 2008 6:33 am

Kralj Stefan Radoslav Nemanjic: "srpska zemlja Zeta"
Originally posted by Slavic
--------------------------------------------------------------------------------

Evo, za Ćipura, 25. stranica iz knjige ruskog istoričara Apolona Aleksandroviča Majkova:

sveznalica
Admin
Admin

View user profile

Back to top Go down

Re: Zeta - Duklja ,srpska zemlja ili ne (Ja samo prenosim i ne mogu se cudom nacuditi)

Post  sveznalica on Mon May 26, 2008 6:36 am

sveznalica wrote:Kralj Stefan Radoslav Nemanjic: "srpska zemlja Zeta"
--------------------------------------------------------------------------------

Evo, za Ćipura, 25. stranica iz knjige ruskog istoričara Apolona Aleksandroviča Majkova:

Kako se ne zgadiš samom sebi?

Quote:

Attachment 21024

Ajde ne laži, postavio sam 9 izvora samih Nemanjića oni ne znaju za ikakve Srbe u Duklji.
Stalno lažeš i spamuješ.
Prepričavanje nekog Rusa važi, a ne važe dokumenti samih Nemanjića?!!

Evo u Vukanovom jevanđelju, srpska zemlja, jedna jedina.
Vukan je sin Nemanjin.

A što znači to "svojom Srpskom zemljom"? Znači kad naglašava, ima više srpskih zemalja?

Last edited by sveznalica on Mon May 26, 2008 6:42 am; edited 2 times in total

sveznalica
Admin
Admin

View user profile

Back to top Go down

Re: Zeta - Duklja ,srpska zemlja ili ne (Ja samo prenosim i ne mogu se cudom nacuditi)

Post  sveznalica on Mon May 26, 2008 6:38 am

sveznalica wrote:
sveznalica wrote:Kralj Stefan Radoslav Nemanjic: "srpska zemlja Zeta"

Kako se ne zgadiš samom sebi?

Quote:

Attachment 21024

Ajde ne laži, postavio sam 9 izvora samih Nemanjića oni ne znaju za ikakve Srbe u Duklji.
Stalno lažeš i spamuješ.
Prepričavanje nekog Rusa važi, a ne važe dokumenti samih Nemanjića?!!

Evo u Vukanovom jevanđelju, srpska zemlja, jedna jedina.
Vukan je sin Nemanjin.

Petrovgrad, Ruska nacionala biblioteka. F n I 82 (Vukanovo jevandjelje, oko 1202. g.) ZIN I 7.
-----------------------------------------------

O samodržavnoj vlasteli užasavam se umom i riječju

Pošto su mnogi počeli pisati knjige i istorije, tako i ja, grješni, ništavniji i najbjedniji od svih, nedostojan nazvati se imenom monaha Simeona, želim da izvijestim, sve po redu, o nekim događajima koji su se desili, po volji Vladike svih, a na preklinjanje i molbu, mene grešnog Simeona starca, kada sam bio svetovanjak, i još živio u porodici. Moja jedina molba bila je: >>Gospode Isuse Hriste počastvuj mene nedostojnog da budem dostojan primiti igo Tvoje na se. A On blago i milostivo reče: >>Onoga koji ide za mnom, spasiću pakla? Ispuni moju želju ubrzo... to što čekah mnogo dana. I još kada sam bio u manastiru, u opštežiću, opet sam poželio da napustim manastir i bratiju i posvetim se Bogu. I udovoljih sebi. Ne pošteđeh svoju nemoćnu staru majku u ime... i ostavih dragu braću i sestre, i drugu ostalu rodbinu da se dogodi ono što ne govore proroci, ni apostoli, nego sam Gospodin naš Isus Hristos: >>Svako ko ostavlja majku i braću, i sve ostalo, i slijedi me, sto puta će zadobiti vječni zivot. A David dakle, piše: >>Koja je korist od moga tijela, kada ću istruliti, kada ću postati prah, ili kada ću objaviti istinu Tvoju? To vrijeme pokajanja je došlo, jer ne treba se sjetiti Tebe na samrti, ko će Ti se u adu ispovijediti? I sve smislivši, odlučih da se otuđim od svojih roditelja i braće, primih na sebe muku i ukor, i čak klevetu od zlih ljudi, a od đavola iskušenja i, osobito nasrtaje. Ali, ja sve prihvatih u ime Hrista, sjetivši se riječi Davidovih; >> jer zbog Tebe bih ismijavan svaki dan. I još >> Bijah tuđ poznanicima mojim, i stran sin mojoj majci. Pošto sam ja, grješni, ovako odlučio, udostojih se da živim u pećini, kraj grada Rasa, i prepisah ovu knjigu svome gospodinu, velikom županu... o neiskazane Bogu i božanstvene tajne... samodržavnoj vlasteli, o tome što ću reći o njima, užasavam se umom i riječju, no ipak se drznuh da se sjetim njihove veličine i duševnih podviga koje je podario nebeski car takvoj vlasteli, pošto je Vladika... Gospod naš Isus Hristos, po neizmjernoj njegovoj milosti, i po izvoljenju presvete Gospođe Bogorodice, predao Hristos časni vijenac velikom županu Vuku, koji je vladao svojom Srpskom zemljom i Zetskim krajevima, i primorskim gradovima... i Nišavskim predjelima, plemenitoga roda i veleslavnomu velikom županu Vuku, sinu samodržavnoga gospodina svoje oblasti, Stefana Nemanje.

sveznalica
Admin
Admin

View user profile

Back to top Go down

Slavic i Formica - Cipuru rekose: "Eto".

Post  sveznalica on Mon May 26, 2008 7:43 am

DA VIDITE KAKO TREBA DOKAZIVATI ! /SVE JE U JEDNOJ RECHI! scratch study silent

Slavic
Senior Member

Quote:
Originally Posted by FORMICA
Pa namjerno sam tako i rekao jer su oni tako pisali a svodi se na isto. Naravno da je i ranije postojao taj izraz ali je pitanje što je značio. Sigurno nije značio razne zemlje naseljene Srbima. Nego prije razne zemlje kojima vladaju Srbi. Iz novijeg doba bi li se moglo reći da je Srbija tokom okupacije u IIWW bila njemačka zemlja jer je bila pod direktnom upravom III Rajha i u njoj su i vlast i zakoni bili njemački. Zar nijesu iz Srbije u toku okupacije ne baš milioni (kako evropljani vole reći) ali sigurno stotine hiljada srpskih radnika išlo u Njemačku na rad (pazi dobrovoljno) da bi izgrađivali Treći Rim. Zar upravo to nije bio razlog posebnog odnosa koji je Njemačka imala prema radnicima (gasarabajteri gosti radnici) iz Jugoslavije.

Ma to ti i pokušavam reći, pisali su srpske, bez e.

Naravno da nikada nije značilo "zemlje naseljene Srbima, vjerujem baš sigurno nikada. U osnovi i samom korijenu te riječi, to su oblasti kojima su vladali srpski vladari (Prava Srbija / Raška, Duklja, Travunija, Dalmacija, Zahumlje, katka i Bosna i Paganija), odnosno gdje su u vrijeme etnogeneze Srba u 8. i 9. vijeku srpsko pleme nametalo svoje ime (princip teorije nastanka države). Drugo shatanje je "srpske zemlje", koje predstavlja zemlje u zaleđu primorja, odnosno kontinentalne, iza Dubrovnika i ostrvlja.

Drugi termin "srpske zemlje" se pojavio uporedo sa "grčkim zemljama". Srpske zemlje predstavljaju staru zaostavštinu (Stara Srbija0 a ovo drugo novosvojene zemlje, u kojima se vlada i dalje na vizantijski način. One su se otrgle odmah. Tu i slobodno, ako ćemo gledati po modernim nacijama, najjednostavnije je odgovoriti na pitanje: Ko je Srbin? Sloven koji živi u srpskim zemljama, odnosno Srbiji (ne mora biti pravoslavac, no poželjno je).

A poslije toga "srpske zemlje" označava sve feudalne knežine koje su nastale u anarhiji i raspadu države: Moravska Srbija, Braničevo, Trebinje, Istočna Makedonija, Preševo, Zapadna Makedonija, Zeta, Mačva, itd...), a tu je i srpska kruna kod Bosanaca. Pa otuda i Vizantijac Pseudo-Sfrances o srpskim zemljama govori i priča o Srbiji, Bosni, Hercegovini i Crnoj Gori.

Onda "srpske zemlje" su oblasti Pećke patrijaršije, a to su Podgorica, Kosovo, Metohija, sjeverna Makedonija, Ćustendil, Banat, Srijem, Bačka, Baranja, južna Ugarska, Slavonija, Bosna, Hercegovina, Skadar, Crna Gora, Zeta, Dalmacija, Banija, Boka kotorska, Kordun i Lika.

A s razvitkom i nacional-romantizma u Srba, tu se javljaju i "srpske zemlje", kao teritorije koje bi sačinjavale budući srpsku nacionalnu državu, oslobođenu od Osmana i Habsburgovaca, od 18. vijeka javlja se pokret prvo u Crnoj Gori, pa u Srbiji, onda u Vojvodini, pa Bosni i Hercegovini, i na kraju u hrvatskim zemljama (Hrvatska, Slavonija, Dalmacija, Vojna Krajina). To 1918. godine nestaje, i ponovno se kao pojam (ne računajmo Četnike) javlja poznih 1980.-ih godina.

Eto.

sveznalica
Admin
Admin

View user profile

Back to top Go down

Post  Sponsored content Today at 3:09 am

Sponsored content

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics