Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search

December 2016
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar

Affiliates
free forum

VIJEK ZIVOTA PROLETI KAO TREN

View previous topic View next topic Go down

VIJEK ZIVOTA PROLETI KAO TREN

Post  sveznalica on Tue Nov 11, 2008 11:40 am

Andrija Milov Bigovic (103 godine) vjerovatno jedini zivi mornar sa ratnog broda "Dubrovnik", a mozda i posljednji zivi svjedok putovanja kralja Aleksandra Karadjordjevica 1934. iz luke Zelenika za Marsej gdje je ubijen.
Jos je dobrog zdravlja i uz dobrodoslicu je nazdravio novinarima i rekao da je "lijepo ostariti, ali ne i prestariti"."Ovaj vijek prodje za tren. Stani da se namjestim pa me onda slikaj i dodaj mi te gusle, hocu da zapjevam i da se sjetim vrijemena koje je u mom zivotu ostavilo najdublji trag", govori starina stavljajuci instrument na koljena i pjevajuci stihove Radovana Becirovica Trebjeskog "Pogibija kralja Aleksandra". Cijelu pjesmu od nekoliko stotina stihova, ispjevanu u desetercu, ovaj bistroumni covjek zna napamet. Bas kao i mnoge druge. Gusle uz koje pjeva je, kaze, sam pravio.
-"Za samo dvije godine na brodu "dubrovnik' vidjeo sam i dozivjeo sto mnogi nijesu za cio zivot.Opet bih posao istim putem i biio u pratnji istom covjeku.Bilo je cast biti na brodu i pratiti kralja Aleksandra, prica Andrija podsjecajuci se na prvo ukrcvanje na ratni brod Dubrovnik koji je pocetko 30-tih godina sagradjen u Engleskoj, a 1933. isplovio iz Tivta za Konstancu gdje se ukrcao kralj Aleksandar sa suprugom. Sjeca se on i Crnogoraca na brodu - lozaca Scepana Rajovica i Ljubomira Rasovica.
-Kada je kralj o9dlucio da posjeti Francusku, oktobra 1934. naredio je da u njegovoj pratnji budu isti mornari koji su ga pratili u misiji mira 1933.godine. Ukrcali smo se u luci Zelenika. Veliko nevrijeme nije sprecilo da jedan od tada najvecih ratnih brodova, duzi od stotinu metara, krene za Marsej. Nijesmo ni pretpostavljali da ce to biti posljednje kraljevo putovanje i nas boravak na tom brodu._Docek u Marseju i atentat ne moze da se zaboravi. Sjecam se ispracaja iz Marseja. Zalila je Evropa vladara kojim smo se ponosili. Andrija ne zaboravlja da su mornari u to vrijeme lijepo zivjeli. Dinar je bio na cijeni. Gdje god da su izasli imali su 100 dinara u dzepu i devizne dnevnice u drahmama, forintama, lirama i drugoj valuti.
-Dosta sam vidjeo i mnogo toga prozivjeo. Vrijeme je da odmorim, jer svaka godina preko vijeka je kletva, kaze u sali Andrija,
podsijecajuci na pet sinova i dvije kceri, unucad i praunucad.

sveznalica
Admin
Admin

View user profile

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top